Мелітопольський медичний коледж

Мелiтопольський медичний коледж

Комунальний вищий навчальний заклад "Мелітопольський медичний коледж" Запорізької обласної ради

Живе добра традиція

Земський лікар Мелітопольського повіту, перший хірург Мелітополя, садівник, краєзнавець, засновник Мелітопольської міської санітарної станції.

Народився в 1844 році в Херсоні в родині адвоката судової палати Василя Станіславовича Корвацького. Дитинство і юність пройшло в бідній багатодітній сім'ї.

Дід Станіслав Станіславович брав участь у Польському повстанні 1831 року і був страчений царськими властями. Батько Василь Станіславович, в зв'язку з цим, був змушений у дванадцятирічному віці покинути Польщу, і з торговим обозом потрапив у м. Херсон. Працьовитість і завзятість дозволило йому стати стряпчим в Казенній палаті. За переказами родини рід Корвацького, був пов'язаний родинними узами з угорським королем Матвієм Корвіним (1443-1490 р.р.). У сім'ї Корвацького зберігався сімейний герб у вигляді білого лебедя, що пливез восьмикінечною зіркою над головою.

Після закінчення Херсонської чоловічої гімназії Андрій в 1968 році вступив до Санкт-Петербурзьку медико-хірургічну академію. Будучи студентом, брав участь у подіях, відомих в історії як "студентські хвилювання", відвідував таємні сходки і зборів народників. У 1869 році був заарештований і, за рішенням суду, відрахований з академії з висилкою на батьківщину під гласний нагляд поліції.

У 1873 році Андрій Васильович їде до Німеччини і поступає до Вюрцбурзький університет на медичний факультет. У 1877 році повертається до Росії і підтверджує в Київському імператорському університеті імені Святого Володимира диплом хірурга, отриманий ним у Німеччині.

В цьому ж році молодий доктор Корвацький почав лікарську діяльність в Ананьївському повіті Херсонської губернії, потім - в Чернігівському земстві. У 1878г. призначений земським лікарем Василівської 4-го земськоїлікарської дільниці Мелітопольського повіту Таврійської губернії. І все його подальше подвижницьке життя повністю і без залишку присвячене служінню найбіднішому селянству. З 1879 року Андрій Васильович - земський лікар Мелітопольської 10-ї земської лікарської дільниці Мелітопольського повіту Таврійської губернії, перший хірург Мелітополя, лікар Мелітопольського реального училища.

У 1883 році почалася наукова садівнича діяльність А.В. Корвацького, зав'язалося його листування з Л.П. Симиренком та іншими відомими російськими вченими-садівниками. У селі Семенівка на супіщаному чорноземі їм був закладений перший дослідний сад і виноградник площею в один гектар. Поруч був влаштований артезіанський колодязь з вітряними двигунами для поливу. У 1887 році Андрієм Корвацьким на рухомих пісках Кізіяр поблизу Мелітополя був закладений досвідчений сад і розплідник. В цей же час він вів роботу з вивчення гідрогеології місцевості. В результаті - відкрита свердловина, вода якої їм рекомендована як лікувальна мінеральна. (З 1955 року розпочато промисловий розлив води "Мелітопольська мінеральна"). За рекомендаціями А.В. Корвацького розпочато буріння глибоких свердловин Бучацького водоносного горизонту для поліпшення водопостачання Мелітополя та забезпечення населення якісною питною водою.

Лікар-народник Корвацький А.В. впровадив концепцію пріоритетності проведення санітарно-гігієнічних, профілактичних та комплексу практичних оздоровчих заходів в Мелітопольському повіті та м. Мелітополі. У 1897 році за наполяганням Андрія Васильовича заснована Мелітопольська міська санітарна станція. У 1899 році Андрій Васильович брав участь у проектуванні та будівництві нової земської лікарні (нині – Відокремлений підрозділ лікарня №1 КУ «ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» ММР ЗО).

Він є автором наукових робіт з садівництва і виноградарства, учасником сільськогосподарських конкурсів та виставок в Ялті, Парижі, Реймсі.

Помер в 1907 році в м. Мелітополі. Похований на території дослідного саду (нині - I відділення Українського НДІ зрошуваного садівництва).

12 вересня 2005 А.В. Корвацького був відкритий пам'ятник роботи скульптора В. Носова на пр. Б. Хмельницького.

Щороку, за доброю традицією, в КВНЗ «Мелітопольський медичний коледж» ЗОР   перше заняття з Основ медсестринства  (викладачі Трофименко А.А. та Суряднова А.М.) присвячується  видатному діячеві  Мелітопольщини  Андрію Васильовичу  Корвацькому.

Студенти відділення «Сестринська справа» виступають з доповідями про життя та професійні добутки цієї видатної людини, присвячують дослідникові вірші та пісні.

Крім того, у вільний від занять час студенти (13, 013 груп) впорядкували  могилу А.Корвацького на території його родинної садиби, розташованої на мелітопольських сипких пісках.

Живе добра традиція 


  Живе добра традиція