Як поводитися на окупованій території

розміщено в: Без рубрики | 0

Окупація означає, що країна або її частина була захоплена збройними силами іншої країни. Під час окупації територія держави перебуває під контролем ворога, а її представники прагнуть утвердитися як офіційна влада. Вони намагаються завоювати підтримку та довіру місцевого населення і тримати його в незнанні.

Окупація зазвичай супроводжується інтенсивною пропагандою, підбуренням до зрадницьких вчинків та насильства щодо співвітчизників, широкими репресіями проти мирного населення та зростанням злочинності.

Україна стійко боронить свою землю, яким би непереборним не здавався суперник. І дає бій окупантам по всій лінії фронту. Навіть якщо держава тимчасово втрачає контроль над частиною своєї території, громадяни України чинять на цій території організований опір.

Поради, які допоможуть вам організувати собі відносну безпеку та бути готовими до потенційних загроз чи провокацій.

  • Дізнайтеся, хто надаватиме вам першу допомогу в умовах окупації: лікарня, швидка допомога, служба порятунку тощо.
  • Співпрацюйте з іншими людьми на окупованій території, яким ви можете довіряти, щоб краще справлятися разом. Якщо у вас є можливість – допоможіть тим, хто цього потребує. Подбайте про людей з інвалідністю, жінок з дітьми, людей літнього віку, яким потрібна підтримка.
  • Якщо вам доводиться пересуватися, то краще робіть це пішки або на велосипеді, і, якщо це можливо, лише засвітла.
  • Уникайте місць які можуть бути заміновані. Наприклад: покинуті будівлі та мости.
  • Не торкайтеся залишеної зброї, боєприпасів чи будь-яких інших неідентифікованих предметів, оскільки вони можуть бути замаскованими вибуховими пристроями чи іншими небезпечними речами. Уважно проінструктуйте дітей, щоб вони не торкались загублених іграшок та привабливих речей.
  • Уникайте контактів з бійцями окупаційних військ і не ризикуйте своїм життям провокуючи їх (наприклад, публічна зйомка чи фотозйомка, прицілювання предметом, схожим на зброю, публічний опір).
  • Захищаючи себе, не завдавайте шкоди іншим людям, які постраждали від окупаційних військ.
  • Не довіряйте інформації в ЗМІ, яку транслюватиме окупант. Це пропаганда, спрямована на те, щоб дезінформувати та налякати вас. Подбайте про те, щоб мати доступ до перевірених джерел інформації та дізнаватись правдиві новини про ситуацію в країні.
  • Якщо членів вашої сім’ї розлучають одне з одним під час збройного конфлікту, повідомте про це гуманітарні організації (наприклад, Червоний Хрест), які допомагають людям знайти інформацію та возз’єднати сім’ї. Перегляньте довідку щодо евакуації під час війни, а також довідку на випадок, якщо вас силою вивезли з України.

Подбайте про свою кібербезпеку та розкажіть рідним і друзям, як це зробити

Обов’язково встановіть VPN: так ви зможете отримувати правдиву інформацію навіть у випадку, коли окупант блокуватиме до неї доступ.

Рекомендуємо: ExpressVPN, Surf Shark, Private Internet Access, CyberGhost VPN, NordVPN, Proton VPN, Clear VPN, до Avast SecureLine VPN, наприклад, можна під’єднати до 5 пристроїв.

Деякі браузери, наприклад, Opera, мають вбудовану функцію VPN. Як знайти: Opera: Налаштування – Основні – VPN – увімкнути VPN.

Clear VPN від української IT-компанії MacPaw надає безкоштовний доступ на рік за промокодом SAVEUKRAINE.

NordVpn: для отримання безкоштовного доступу напишіть у чат або на пошту [email protected]. Буде проведено тест локації (ви з України, чи не так?) Достовірно для Linux.

Користуйтесь лише мобільним інтернетом чи захищеним Wi-Fi. Ніколи не використовуйте для онлайн-банкінгу чи обміну конфіденційною інформацією відкритий Wi-Fi чи той, який просить пройти авторизацію. Вимикайте Wi-Fi, коли ним не користуєтесь.

Вимкніть автоматичний вибір стільникової мережі на своєму смартфоні. Потрібну мережу встановлюйте вручну.

За можливості, придбайте програми, що перевіряють телефон на наявність шпигунських застосунків чи файлів (для iPhone – iVerify, Android – Root Checker App). Встановіть антивірусні програми (але не російського виробництва!) на комп’ютери.

Варто налаштовувати месенджери перед використанням задля більшої безпеки (параметри тут). Найбільш безпечні серед месенджерів – Signal або Threema.

Використовуйте різні поштові адреси для реєстрації на важливих сервісах (наприклад, в інтернет-банкінгу).

Регулярно перевіряйте в налаштуваннях месенджерів, соцмереж та інших сервісів, на яких пристроях активні ваші акаунти. Видаляйте зайві.

Блокуйте ґаджет одразу після закінчення роботи. Завершуйте сесії та виходьте з акаунтів на пристроях, якими не користуєтеся.

Не відкривайте листи від незнайомих відправників. Дивне повідомлення навіть від знайомої людини – сигнал зателефонувати та уточнити, чи справді воно належить автору. Можливо, акаунт зламали.

Обмежте кількість особистої інформації в мережі (геолокація без потреби, домашня адреса, інформація про вашу відсутність удома.